Bu yöntemle balığın taze olup olmadığını anlayabilirsiniz... Taze balık nasıl anlaşılır?

Hem sağlığımız açısından hem de midemizi şenlendirmek için her zaman yemek yaparken taze ürünleri seçmeye özen göstermeliyiz. Peki Taze balık nasıl anlaşılır?

Bu yöntemle balığın taze olup olmadığını anlayabilirsiniz... Taze balık nasıl anlaşılır?

Taze balık nasıl anlaşılır? Bu konu hakkında sizler için bir yazı hazırladık. Hem sağlığımız açısından hem de miğdemizi şenlendirmek için herzaman yemek yaparken taze ürünleri seçmeye özen göstermeliyiz. Bu yöntemle balığın taze olup olmadığını anlayabilirsiniz...

Omega yağ asitleri ve fosfor minerali bakımından zengin olan balık ülkemizde oldukça fazla bulunuyor. Bu açıdan üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak oldukça zengin bir konumdayız. Yazları çok fazla olmasa da balık avı yasağı bittiği zaman tezgahlarda bol bol yer alıyor balıklar. 

Ama unutulmamalıdır ki balık sadece taze olduğu zaman sağlığa yararlıdır. Can sıkan nokta şu ki bu kadar çok balığın olduğu ülkede balıkla ilgili çok fazla şey bilinmemekte. Balığın tazesini anlayan insan sayısı oldukça az. 

Bayat balıkların tüketimi ile vücütta çok kolay zehirlenmeye yol açabilir.

Balık üzerindeki bakteriler kendi üreme ortamında her 20 dakika içinde çoğalmaktadır. Eğer bir balık uzun süre aynı ortamda hijyenik koşulların dışında muhafaza ediliyorsa bakterilerin sayısı 1 saat içinde katlanarak artar ve sağlığı tehdit edecek sonuçlar meydana gelebilir.

Eğer İstanbulda yaşıyorsanız bir çok semtte olduğu gibi ilde büyük balık halleri de bulunuyor. Böyle yerlerde tabiki balıkları bayat satmak zor. Genelde böyle yerlerde balıklar taze olur ancak daha küçük esnaflarda balık taze mi bunu anlamak size kalmış. 

Uzamnlar sıklıkla uyarıyor. Vücut direncini korumak için haftada en az 2 defa balık yenmesi gerekiyor. 

1-) Taze balık nasıl anlaşılır?

Deniz kokar. Balık seçerken ekşi ve asitli kokudan uzak olan balıkları seçmelisiniz. Balık deniz ve yosun kokmalıdır.
Gözleri canlıdır. Balık seçiminde en yaygın yöntem balıkların gözlerine bakmaktır. Balıkların gözleri tazeliği hakkında size her şeyi anlatır.
Dokusu serttir. Taze balık sert bir dokuya sahiptir. Balık satın alırken balığı kendiniz seçmelisiniz. Eğer yumuşamış bir doku fark ederseniz bu balık taze değildir.
Pulları kolay dökülmez. Taze bir balıkta pullar deriye oldukça bağlıdır.
Rengi parlaktır. Daima rengi parlak olan balıklar tazedir. Rengi solmuş ve çok sık renk geçişlerine sahip balıkları almamalısınız.
Solungaçları koyu kırmızıdır. Ayrıca Kapalı solungaçlara sahip balık tazedir.
Duruşu düzdür. Taze bir balığın duruşu her zaman düz bir şekilde olmalıdır. Dik ve diri olan balıklar tazedir.
Karın bölgesi temizdir ve şiş değildir. Bayat balığın beklemeden dolayı karnı oldukça şiş görünür.

Etiketler

Yemek   Güncel  
Melek BİLGİÇ

Dizileri sürekli takip ediyor ve en güncel dizi haberlerini izleyiciler ile buluşturuyorum