Çocuğunuz evde bu eğitici oyunlarla sıkılmayacak... İşte o oyunlar...

Yaşadığımız pandeminin etkisi ile büyük küçük herkes ne yapacağını şaşırmış durumda. Çocuğunuz evde bu eğitici oyunlarla sıkılmayacak... İşte o oyunlar...

Çocuğunuz evde bu eğitici oyunlarla sıkılmayacak... İşte o oyunlar...

Geçtiğimiz ene ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs artık insanlara ne yapacağını şaşırttı. Eğitime ara verilmesi ile çocukların evde canları sıkılırken anne babalar da çocukları evde nasıl oyalayacağımın derdine düştü.

Tabi bunun yanında bir de çalışan anne babaların çocuklarına kim bakacak sorunu da doğdu. Çocuklar resmen eve hapsolmuş hale geldiler. Uzamnların belirttiğine göre koronavirüs sonrası ağır bir psikiyatr hastalık süreci bekleyecek tüm dünyayı. 

Vaka sayıların aza indirgenmesi ile normalleşme süreçleri başlar belki başlaması ama ne zaman ve ne kadar olacağı bilinmez hiç bir zaman. 

Şimdilik psikolojimizi de daha ayakta tutabilmek adına evde keyifli vakit geçirmeye adadık kendimizi. 

Biz yetişkinleriçin bir nebze olabiliyor bu durum. Ama çocuklar için aynı şey geçerli olmuyor maalesef. Peki biz yetişkinler çocukları ne yapabiliriz de eski neşelerine kavuşturabiliriz bu konuşuldu mu hiç?

Sıkı durun şimdi size önerebileceğim eğitici ve faydalı oyun önerileri ile çocukların bir nebze olsun sıkılmadan vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. İşte o faydalı ve eğitici oyunlar;

1-) Doktorculuk oyunu

Bir nevi rol yapma oyunudur aslında. Çocukların beyin gelişimi ve sosyal gelişimi için harika bir oyun. Çocuğun sosyal ve dil becerilerine yarımcı olabilecek nitelikdir bu oyun. Doktor yada hasta numarası yapmak çocuğu sosyalleştirir. Çocukların büyüdüklerinde empati yapmalarına yardımcı olacaktır. 

Doktorculuk oyunu

2-) Bil Bakalım oyunu

Bu oyun da çocuklar için oldukça faydalı bir oyun. İçinde eğitim bilgisi de olan oyun çocuklara sıra ile bir işi yapmayı öğretir. Kurallara uymayı da öğreten Bil bakalım oyunu ile çocuklarınızı kahkaya boğmaya hazır olun. 

Bil Bakalım oyunu

3-) Denge oyunu

Küçük parçalardan kurduğunuz kulelerin dengede durmasını sağlamak çocuğa denge açısından oldukça fayda sağlayacaktır. El ve göz koordinasyonunu kullanmayı ve karar verme becerisini geliştiren bu oyunlarla çocuğa sabrı ve sabretme kavramları da öğretilebilir. 

Denge oyunu

4-) Satranç

Satranç da çok faydalı ve eğitici bir oyundur. Biraz fazla strateji oyunu olan satranç problem çözmeyi ve elektirel düşünmeyi öğretirçocuklara. Bu konuda çok fazla kitap bulunuyor. Bu kitaplardan yardım alabilirsiniz. 

Satranç

Etiketler

Hobi   Güncel  
Melek BİLGİÇ

Dizileri sürekli takip ediyor ve en güncel dizi haberlerini izleyiciler ile buluşturuyorum