Facebook'tan flaş karar! Erişimi engelledi! Peki ama neden?

Popüler sosyal medya ağlarından biri olan Facebook'tan flaş karar. Bakın ne yaptı... Hangi ülkede erişimi engelledi?

Facebook'tan flaş karar! Erişimi engelledi! Peki ama neden?

Popüler sosyal medya ağlarından biri olan Facebook bakın ne kararı verdi...

Avustralya hükümetinin, meclisten geçirmeye hazırlandığı bir sosyal medya yasası bulunuyor. Facebook yasaya misilleme olarak, Avustralyalı kullanıcıların, ülkeden ve dünyadan tüm haber içeriklerine erişimini engelledi.

Hükümet söz konusu yasa ile, Avustralyalı haber organizasyonlarının, Facebook ve Google'da yayınlanan içeriklerden pay alması gerektiğini belirtiyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre hükümetin aldığı yasa eleştirildi. Facebook'un yayıncılarla olan ilişkisinin temelden yanlış anlaşıldığı açıklamalarına yer verildi.

Hükümet ise erişim engeli ile güvenilir bir şirket olduklarına yönelik inancın halk tarafından da sorgulanmaya başladığını dile getirdi.

Google da bu durumun hemen arkasından Avustralyadaki faaliyetlerini durdurma tehtidi yaptı. Ardaından da ülkenin en büyük haber organizasyonlarından biri ile anlaşma yaptığı belirtildi. Googleın da dahil olduğu News Corp ile nalaşmaya varıldı. Şirket bir üyelik platformu geliştirecek ve buradan reklam gelirlerini paylaşacak. Bu durum karşısında da Facebook tartışmada tek taraf olarak kaldı. 

Etiketler

Güncel  
Melek BİLGİÇ

Dizileri sürekli takip ediyor ve en güncel dizi haberlerini izleyiciler ile buluşturuyorum