İstanbul’u doya doya izleyebileceğiniz tepeler hangileri?

İstanbul, İstanbul adına yazılmış onca şiir, şarkı... Hiçbiri boşuna değil tahminlerce. Peki en güzel manzara nerede sizce? İstanbul’u doya doya izleyebileceğiniz tepeler hangileri?

İstanbul’u doya doya izleyebileceğiniz tepeler hangileri?

İstanbul’u doya doya izleyebileceğiniz tepeler hangileri bugün sizler için bu sorunun cevabını araştırdık ve bakın bakalım nasıl manzaraları ayağınıza getiriyoruz. İstanbul, İstanbul adına yazılmış onca şiir, şarkı... Hiçbiri boşuna değil tahminlerce. Peki en güzel manzara nerede sizce?

1-) Galata Kulesi

Evet bence en güzeli Galata Kulesi. İstanbulu tam anlamı ile 360 derecelik açı ile görebildiğiniz belki de en güzel mekan. İlk kez kiminleçıkarsan onunla evlenirsin inanışına sahip olunan Galata Kulesinde hergün ziyaretçi akını yaşanıyor. Galata Kulesi her zaman ziyaretçileri tarafından büyük bir beğeni görüyor 528 yılında Cenevizliler tarafından inşa edilen bu yapının 8. katından bütün İstanbul ayağınızın altında kalıyor. Dilediğiniz kadar İstabul şarkısını mırıldanırken en zevk alacağınız zirve burası. 

Galata Kulesi

2-) Kız Kulesi

Bir çok farklı masal var çocuklara anlattığımız Kız kulesi ile ilgili e tabi birçok da hikaye var bu kulenin geçmişinde. ÜsküdarSalacak sahilinden minik teknelerle ulaşabileceğiniz bir kule burası. İstanbulun belkide en önemli simgesi olan Kız Kulesinde müthiş bir İstanbul manzarası sizleri bekliyor.

Kız Kulesi

3-) Fethi Paşa Korusu

Üsküdar gelmişken akla bir de ehemen yakınlarında bulunan Fethi Paşa Korusunu ekleyelim listeye. Osmanlı vezirlerinden Fethi Ahmet Paşa’nın ismiyle anılan Fethi Paşa Korusu, Üsküdar-Kuzguncuk’ta Paşa Limanı bölgesindedir. Korular genelde oksijen deposu olarak bilinir. Burası da tam da öyle. Hem İstanbul manzarası izleyip hem de bol ağaçla oksijen depolamak büyük ayrıcalık olsa gerek.

Fethi Paşa Korusu

4-) Mihrabat Korusu

Kanlıca sırtlarında yer alan bu yapının manzarası mükemmel denebilecek güzellikte. Yeşillikler içinde manzara izlemenin bir başka adresi de burası. İmparatorluğun son dönemlerinde Mısırlı Abbas Halim Paşa’nın kızı Rukiye Hanım’a yüz görümlüğü olarak sunulmuş Mihrabat Korusu o yıllardan günümüze eşsiz İstanbul manzarasına tanıklık edilebilecek noktalardan biri.

Mihrabat Korusu

5-) Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi Üsküdar Çamlıcada yer alıyor. Yeni ve İstanbulun en büyük camisinin yapıldığı bölgede yer alıyor. Anadolu yakasından Avrupa yakasının izlenebildiği en güzel yer belki de Çamlıca Tepesi. Boğaz manzarasının eşsiz güzelliğini gelin bir de Çamlıca Tepesinden izleyin.

Çamlıca Tepesi

6-) Pierre Loti

İstanbulun bir diğer güzel noktalarından biri de Pierre Loti. Bir Galata Kulesi olmasa da manzarası hiç fena sayılmaz. Daha çok sizi dinlendirecek bir havası olduğu kesin. Eyüp Caminin hemen üst tarafında, mezarlıkların yukarısında bulunan bir mekan burası. İsterseniz oraya uzanan teleferik ile de ulaşım sağlayabiliyorsunuz. İstanbul manzarası arayanların çok fazla tercih ettiği mekanlardan biri Pierre Loti.

Pierre Loti

7-) Süleymaniye Camii

Eminönü Süleymaniye bölgesinde yer alan bu cami Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine inşa edilmiştir. 1000 kubbesi ile ünlü olan Süleymaniye Camii eşsiz güzellikteki boğaz manzarasını ayaklar altına seriyor. Hem manevi olarak sizi rahatlanacak bir mekan olan Süleymaniye Camii hem de size çok güzel bir İstanbul manzarası sunacak.

Süleymaniye Camii

Etiketler

Hobi   Güncel  
Melek BİLGİÇ

Dizileri sürekli takip ediyor ve en güncel dizi haberlerini izleyiciler ile buluşturuyorum