Meğer tavuk eti yıkanırsa... Uzmanlar uyardı...

Tavuk eti yıkanınca neler oluyormuş bir bilseniz. Uzamanlar tavuk eti yıkanır mı sorusunu yanıtladı. İşte cevabı...Tavuk eti yıkanır mı?

Meğer tavuk eti yıkanırsa... Uzmanlar uyardı...

Özellikle yaşadığımız pandeminin etkisi ile eve giren her yiyeceğin yıkanması yönünde yaptığımız hareketler.

Malum kırmızı et fiyatları uçtu gitti. Halk da doğal olarak balı kyada tavuğa daha fazla yöneldi. Kırmızı et alamadığı için tavuk etini tercih eden de var. Daha sağlıklı bulduğu için tavuk etini tercih eden de. Gıda mühendislerinin ve uzmanların yanıtladığı tavuk eti pişirmeden önce yıkanır mı sorusunun dikkat çeken cevaplarını bu haberimizde bulabilirsiniz.

Eğer çok fazla titiz bir yapıdaysanız ve market alışverişinden sonra eve gelen her paketi yıkıyorsanız besinleri de sudan geçirme özelliğine sahio olduğunuzu tahmine diyoruz. Evet bazı besinler üzerlerindeki bakterilerden dolayı yıkanmadan dolaba sokulmamalıdır. Bu besinler diğer gıdalara yayılarak çürümeye neden olabilrler.

Ancak et böyle değildir. Uzmanlar sizi bu durumda uyarmaktadır. Çünkü et ve et ürünlerinin yıkanması sizin için bazı riskler taşır.

Beyaz tavuk etlerinin evimize kadar gelişi oldukça hijyenik adımlardan geçer.

Tavuk eti kesim fabrikalarında kesimler kurallara uygun kesilip parçalandıktan sonra paketlere koyulmadan önce strrilize edilir. 

Uzmanlar, çiğ tavuk etinin pişirme öncesinde suyla temasının engellenmesini ifade etmektedir. Tavuk göğüs eti, tavuk but ya da kanat, tavuk sarma gibi çeşitli etlerin sudan geçmeden soslanması ve pişirilmesi sağlığınız için daha uygun görülür. Uzmanlar, çiğ tavuk etinde yer alan bakterinin çok iyi şekilde pişirildiğinde yok olduğunu da eklemektedir.

Yani bu duyduklarımızdan sonra kasaptan ya da marketten aldığımız çiğ tavuk etini eve getirdikten sonra doğrayıp yıkamadan tencereye atıyoruz. 

1-) Eğer tavuk eti yıkanırsa ne olur?

Tavuk eti yıkanırsa bakteriler su ile temas ettiği için hızla yayılma gösterebilir. Diğer besinlere yerleşen bakteriler gıda zehirlenmelerine kadar birçok soruna neden olabilir. 

Etiketler

Sağlık   Yemek   Güncel  
Melek BİLGİÇ

Dizileri sürekli takip ediyor ve en güncel dizi haberlerini izleyiciler ile buluşturuyorum