Puf puf pankekler için bilmeniz gereken önemli püf noktaları...

Özellikle haftasonu kahvaltılarda hazırlanan ve geniş aile sofralarında rahat rahat acele edilmeden yenen o puf puf pankekler var ya hani işte tam o pankekler için bilmeniz gereken püf noktaları...

Puf puf pankekler için bilmeniz gereken önemli püf noktaları...

Belki kahvaltı sofrası belki de 5 çayı. Canınız pankek çektiğinde elinizde öyle bir tarif olsun ki bu zamana kadar yediğiniz bütün pankekleri unuttursun. Üşenmeyip 5 dakikada hazırlayıp, üzerine dilediğinizi sürüp de yeyin. 

Genelde hafta sonları kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden olan Pankek yerlen o kadar güzel ki kesinlikle tadı çıkartıla çıkartıla yemeği hakedenlerden. 

Pofuduk pofuduk bir pankek istiyorsanız tam da doğru yerdsiniz. Bu yazımızı okuduktan sonra artık sizin de pankekleriniz vazgeçilmezlerinizden olacak. 

Günlük süt ve yumurtanın tazeliğinden başlayalım işin sırrına. Tabi bu bütün malzemeler ve bütün yemekler için geçerli olsa da iyi bür pankek için kesinlikle günlük süt ve taze yumurta kullanmanız şart.

Bir diğer önemli konu ise malzemeleri sıvı ve katı olarak iki farklı kapta karıştırıp sonra bir araya getirmeniz gerekecek. 

Yumuşak ve kabaran pankekler için yumurta sarılarını ve aklarını da ayırarak kullanmamız gerekiyor. Yumuşacık ve puf puf kabaran pancake'ler elde etmek için yumurta sarısını ve akını iki ayrı kaba alın. Yumurta aklarını köpük gibi olana dek bir çırpıcı yardımıyla çırpın. Ardından içine kenara ayırdığınız yumurta sarılarını ve diğer sıvı malzemeleri ekleyip köpük kıvamına gelen yumurta aklarını çok ezmeden karıştırın. 

Tüm malzemeler homojen bir kıvam alana kadar çok fazla karıştırılmalı.

Mikser kullanmamalı, el çırpıcılarını tercih etmenizde fayda var.

Pankek hamurunu çok bekletmeden pişirmeye başlamalısınız.

Tavaya çok fazla yağ koymamalı ve kenarları da pişmeye başlayınca ters tarafını çevirmelisiniz.

Tüm bu pişirme işlemini kısık ateşte gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Etiketler

Yemek  
Melek BİLGİÇ

Dizileri sürekli takip ediyor ve en güncel dizi haberlerini izleyiciler ile buluşturuyorum