Yüzde 50 kira yardımı fırsatı! Milyonları ilgilendiriyor!

Bursada emsal niteliği taşıyacak bir olay yaşandı Pandemi nedeni ile kira yarımı talep edene bakın mahkemeden ne karar çıktı...

Yüzde 50 kira yardımı fırsatı! Milyonları ilgilendiriyor!

Bursada emsal niteliği taşıyacak bir olay yaşandı. Pandemi nedeni ile kira yarımı talep edene bakın mahkemeden ne karar çıktı.

Karara göre salgın gerekçesi ile kira indirimi yapılması konusunda bir evet bir hayır kararı çıkan olayı yargıtay çözdü.

Bursa Barosu avukatlarından Olcay Göçüm, Bursa Nilüfer’de, koronavirüs salgını sürecinde 23 bin TL’lik dükkân kirasını ödeyemeyen restoran sahibi müvekkilinin kira bedelinin düşürülmesi için mahkemeye başvurdu. Bursa 9. Sulh Hukuk Mahkemesi, Borçlar Kanunu’nun 138. nci maddesindeki “Sözleşmenin yapıldığı sırada, taraflarca öngörülmeyen ve öngörülmesi de beklenmeyen olağanüstü bir durum ortaya çıkmasından dolayı sözleşmesinin yeni kurallara uyarlanması isteme” talebiyle yapılan başvuruya ilişkin ‘ihtiyati tedbir’ talebini yerinde görmeyerek reddetti.

Göçüm bu kararı, Bursa Bölge Adliyesi (BAM) 4. Hukuk Dairesi’nde istinafa götürdü.

Yapılan yargılama sonunda taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesi sırasında yaşanan pandemi sürecinin öngörülemeyen bir durum ve ihtiyati tedbir kararı verilmemesi halinde ciddi bir zarar oluşturacağını belirterek, kira bedelinin yüzde 50 oranında azaltılarak, 11 bin 500 TL’ye düşürülmesine karar verdi.

Resoran sahibi kiralarını yüzde 50 indirimli ödeme başladı. 

Etiketler

Güncel  
Melek BİLGİÇ

Dizileri sürekli takip ediyor ve en güncel dizi haberlerini izleyiciler ile buluşturuyorum